Wiki o reksiu

Przepowiednia - tekst nieznanego autorstwa mówiący o powstaniu, działalności i upadku Tego, Który Tak Potwornie Mąci. Po raz pierwszy Przepowiednię można usłyszeć zaraz po przejściu Reksia przez lustro - Burektor cytuje jej trzecią część, podejrzewając, że bohater jest wyczekiwanym wybrańcem.

Treść Przepowiedni[]

Reksio_i_Czarodzieje_-_Przepowiednia

Reksio i Czarodzieje - Przepowiednia

I wstanie jeden z was,
Szkatułkę pradawną odnalazłszy,
I plecami się do was obróci,
Bowiem samowszeć otworzyć ją zechce.
A kapelusz jego czerwony lub niebieski będzie
Albo inna część szaty jego.
Przyzdobiony znakami nocy,
Jakoż to księżycami albo gwiazdami,
A znany będzie jako Ten, Który Tak Potwornie Mąci.

Zali studnie magiczne wysychać zaczną,
Zali zakwacze u bram Drób Rozpaczy,
A to, co bryłą lodu było od wieków,
Wodą się stanie (czyli się roztopi).
Kamień dotąd milczący przemówi,
A wżdy żab deszcz z niebios spadnie.
Jak też na przykład Magix
W powietrzu rozpływać się pocznie.
Takoż Kraina Czarów w przepaść runie.

Ali też nadejdzie babol - Pies z Gwiazd,
A z lustra konkretnie.
I nadzieję sercom waszym przywróci,
I kretem swoim wieżę na rynku roztrzaska.
A liczba jego łabądek-łabądek-bałwanek-bałwanek,
Azali spłynie na nas trzecia część przygód jego,
Tako rzecze ich twórca.

Interpretacja[]

Pierwsza część[]

Tekst wskazuje osobę Tego, Który Tak Potwornie Mąci, ale w sposób nieprecyzyjny - opis ubioru pasuje do wszystkich członków Rady 7 Czarodziejów władającej Krainą Czarów. Wspomniany jest motyw zejścia czarodzieja na złą drogę: chęć otworzenia magicznej szkatułki i zagarnięcia jej zawartości.

Druga część[]

W części tej opisane są rozmaite negatywne skutki działań TKTPM. Drugi wers mówi o terroryzującym krainę Drobiu Chaosu (a dokładnie o Kaczkach Rozpaczy). Trzeci i czwarty można powiązać z sytuacją z Krainy Bajek, gdzie dokarmiany siarką Smok roztopił lodową górę Królowej Śniegu. Krainy Bajek dotyczą również linijki piąta - chodzi tu o postać Gadającego Kamienia - oraz szósta, opisująca zamianę większości mieszkańców w żaby. Linijkę szóstą można dopasować również do sytuacji uczniów Uniwersytetu. W wersach siódmym i ósmym przedstawione jest powolne zanikanie miasta Magix, które możemy obserwować wraz z postępem rozgrywki. Wreszcie wers ostatni zamyka historię Krainy Czarów, czego w grze nie ma opcji ujrzeć.

Trzecia część[]

Finalna część Przepowiedni wieszczy szansę na ratunek dla Krainy Czarów pod postacią babola, czyli przybysza z zewnątrz. Opis idealnie pasuje do postaci Reksia. Przede wszystkim wspomniany jest sposób dostania się bohatera do krainy (oraz powiązane z tym zniszczenia). Dodatkowo mowa o elementach z gry poprzedniej: określenie "Pies z Gwiazd" zostało tam użyte przez Kretonów (którzy mieli dostęp do własnej przepowiedni, zapewne niepowiązanej), a zagadka "łabądek-łabądek-bałwanek-bałwanek" skrywała kod dostępu do portu kosmicznego na planecie Kuran. W dwóch ostatnich liniach Przepowiedni brutalnie złamana zostaje czwarta ściana - tekst jasno określa, że dotyczy trzeciej części serii Przygody Reksia, a twórca scenariusza wskazany jest jako jego autor.

Ciekawostki[]

  • Możliwe, że to parodia przepowiedni z Harry'ego Pottera.