FANDOM


Reksi
Reksio i Wehikuł Czasu to czwarta część serii Przygody Reksia wydana w listopadzie 2004 roku[1].

Opis z pudełkaEdytuj

"Pokonawszy złego Czarodzieja, Reksio i Kretes mieli zamiar wreszcie odpocząć. Nie było im to jednak dane. Pojmani przez Zakon Ryżokitowców resztę życia spędzili w lochach. Reksio nie przeżył już żadnych przygód, a Kretes nigdy nie wrócił do swojej Molly..."

Jeżeli nie chcesz, by tak potoczyła się historia, pomóż Reksiowi przebudować starą sofę na wehikuł czasu i sofnij się... cofnij się wraz z nim w odległą przeszłość. Bowiem właśnie tam żyje jedyna osoba, która wie, jak naprawić zegar historii, odmienić przebieg zdarzeń i wyprostować meandry czasu. Osobą ten jest tajemniczy Nostradamus...

Kim jest Nostradamus i dlaczego jest taki tajemniczy?

Skąd się wzięły i jak działają Leje i Kopce Czasowe?

Czy dinozaury faktycznie wyginęły? Czy może tylko gdzieś poszły?

Kim są strażnicy tajemnej mantry, która stanowi klucz do pokonania Rozpadliny Węży w Piramidzie Strachu?

Jak wygrać turniej rycerski, będąc psem?

Jaka jest prawdziwa historia uśmiechu Mona Lisy?

Jakie liczby warto obstawić w Dużym Lotku?

Większość odpowiedzi poznacie, towarzysząc Reksiowi i Kretesowi w kolejnej, czwartej już, jakże obfitującej w przygody i niespodzianki, wyprawie...

Ryże

Ryżokitowcy w Średniowieczu

Fabuła Edytuj

Reksio i Kretes mieli zamiar wreszcie odpocząć. Nie było im to jednak dane. Pojmani przez Zakon Ryżokitowców resztę życia spędzili w Lochach. Reksio nie przeżył już żadnych przygód, a Kretes nigdy nie wrócił do swojej Molly. Jeżeli nie chcecie by tak potoczyła się historia, przybądźcie niezwłocznie tu, do Średniowiecza. Szukajcie wskazówek w Karczmie, nad Pod Różą. - List Nostradamusa.

Reksio i Kretes oczywiście nie chcieli by tak to się potoczyło i za pomocą Wehikułu Czasu wyruszają do Średniowiecza by odnaleźć Nostradamusa, który potrafi
Reksio i Wehikuł Czasu - Nostradamus w twierdzy

Reksio i Wehikuł Czasu - Nostradamus w twierdzy

Nostradamus w Twierdzy

odwrócić bieg historii. Budują go i w międzyczasie Żuraw, bo muszą wyłowić brakujące części. Lejem okazuje się być Staw.

Jak się okazuje, Kretes źle nastawił koordynaty czasoprzestrzenne i przez to bohaterowie trafili do Prehistorii. Tam zostają uwięzieni w Rozpadlinie. Muszą dać muchę pająkowi, by wejść na wyższe "poziomy". Wreszcie, wychodzą na prehistoryczne Podwórko. Tam spotykają przodków kogutów i Reksia. Prymitywnym samochodzikiem ruszają w stronę kopca. Tam spotykają starożytnych Kretonów, którzy chcą uratować dinozaury od katastrofy. Niestety, krety zauważyły, iż mogą spokojnie oddychać na Ziemi bez skafandrów, i chciały tam zamieszkać, więc nie myślały już o pomocy prehistorycznemu gatunkowi. Reksio i Kretes zasiadają za statek i teleportują dinozaury w bliżej nieznane miejsce. Wreszcie, mogą wyruszyć do Średniowiecza.

Tam zostają uwięzieni przez Zakon Ryżokitowców. Ledwo się uwalniają i wreszcie mogą porozmawiać z Nostradamusem. Ruszają do Karczmy Pod Różą. Tam od Karczmarza dowiadują się, że nad Pod Różą to balkonik w tejże karczmie. Stamtąd widać plan, dzięki któremu mogą otworzyć przejście do Nostradamusa. Po dotarciu na miejsce dowiadują się że muszą pogadać z Dziadką, żeby przekonała Babcia do nieopowiedzenia wnukom o wehikule. To wszystko ma się dziać w II połowie XXI wieku. By tam wyruszyć, muszą dostać się do leja Zakonu Ryżokitowców. By się tam dostać, muszą znać herb Króla Korybuta Dość Mocnego, by ułożyć go w jego pomniku, co otworzy tajemne przejście. Reksio w tym celu startuje w Turnieju Rycerskim. W końcu bohaterowie sofają się w czasie do Złej Przyszłości.

Tam wychodzą z leja w Siedzibie Zakonu Ryżokitowców. Szczęśliwie dostają się do kanałów będąc praktycznie niezauważeni. Tam odkrywają, że są na Podwórku. Koguty żyły w kanałach, gdzie zwariowały. Reksio i Kretes poprosili ich o pomoc, bo dwóch strażników pilnowało skuterów bez których nie mogą się udać do domu dziadki. Koguty się zgadzają i budują im atrapę, która oszuka strażników. Składała się ona z: zdjęć bohaterów i deskorolki. W ten sposób Dzielny Pies i Kret mogą dostać się do Domu z Czerwonym Dachem. Niestety, na drodze ścigają ich Ryżokitowcy. Na miejscu okazuje się że Dziadki nie ma, jest tylko Babć. A konkretniej - Babć Kretes. Ten na nich krzyczy i mówi, że Reksia dawno nie ma, żadnej Molly nie zna, wnuków nigdy nie miał. Kretes przerażony swoją przyszłością wypowiada wiersz o jego przygodach. W końcu kret stwierdza, że pora wracać, bo futerko mu zmokło. Lej okazuje się być pilonowany przez Ryżokitowca i zabezpieczenie. Reksio zgaduje kod odblokowujący Lej. Wreszcie bohaterowie wracają do Średniowiecza.

W Średniowieczu bohaterowie zastają zdemolowaną Karczmę. Zrobili to Ryżokitowcy, którzy chcieli złapać Nostradamusa. Podobnie zrobili z Pomnikiem króla Korybuta Dość Mocnego. Nostradamus zostawia w swoim dawnym miejscu pobytu list, w którym twierdzi, że muszą spotkać się w Twierdzy Rabarbark. Po wyjaśnieniach otrzymanych w Twierdzy, bohaterowie wyruszają do starożytnego Egiptu. Proszą o pomoc Kota Leonarda Da Vinci, który projektuje helikopter, którym dolecą na dach Siedziby Zakonu Ryżokitowców. Po przejściu labiryntu, bohaterowie mogą ruszać.

Po dotarciu na miejsce i odłożeniu albumu spotykają Zakon Ryżokitowców będący wówczas kultem Ibisa. Zmieniwszy bieg historii (jednym małym przepraszam) wracają do nostradamusa i przewożą go do przyszłości. Niestety przez pomyłkowe ustawienie zegara, bohaterowie trafiają do XIX wieku. Tam ich wehikuł ulega zniszczeniu przez lokomotywę Herr Erfinder Hahn'a.

C.D.N.

EpizodyEdytuj

W starej wersji gry nie ma podziału na epizody, ale możemy je sprawić poprzez ściąganie patcha. Nie mają nazw, poniżej napisano co zawierają.
Riwc-wyborpoziomow

Tak wygląda wybór poziomów w grze

 • Epizod 1 - Budowa Wehikułu - Teraźniejszość
 • Epizod 2 - Prehistoria
 • Epizod 3 - Pierwsze Średniowiecze
 • Epizod 4 - Zła Przyszłość
 • Epizod 5 - Drugie średniowiecze
 • Epizod 6 - Egipt
 • Epizod 7 - Trzecie średniowiecze
 • Epizod 8 - Outro (Świetlana Przyszłość, potem XIX w.) - grywalne są tylko podróże w czasie

Cała gra Reksio i Wehikuł Czasu - videoEdytuj

Reksio i Wehikuł Czasu CAŁA GRA

Reksio i Wehikuł Czasu CAŁA GRA
Lista płacEdytuj

Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Hrynkiewicz

Grafika: Bartłomiej Brosz i Jarosław Lula
Animacja: Arleta Rogalska
RIKWA45

Screen z RIKWA.

Projekty postaci: Lechosław Marszałek i Bartłomiej Brosz
Muzyka: Bartłomiej Brosz
Pierwszy programista: Andrzej Czyż
Drugi Programista: Przemysław Jaskot
Programowali również: Piotr Krasuski, Robert Manuszewski, Piotr Maciejewski, Dominik Dagiel, Krzysztof Hrynkiewicz
Udźwiękowienie: Robert Krzywicki
Wystąpili:

Dialogi: Krzysztof Hrynkiewicz
Kierownictwo Produkcji: Krzysztof Hrynkiewicz
Testowali i zrzędzili: Tomasz Hechliński, Bartłomiej Brosz, Jarosław Lula, Maciek i inni...

Twórcy zapewniają, iż podczas kręcenia scen w sali średniowiecznych tortur nikt nie ucierpiał, ogień był z dykty, łańuchy z gąbki, reszta była symulacją komputerową. Do produkcji zużyto 6 metrów kwadratowego kartonu, 111 litrów kawy, cztery ołówki, osiem pisaków, ryzę papieru formatu A4, pięć tysięcy kółek zębatych, 33 milliony pikseli oraz 2 gumki do ścierania. (c) 2004 AIDEM MEDIA

Wersja RumuńskaEdytuj

Opracowanie lokalizacji: Erc Press

Redakcja: Roxana Colisniuc, Irina Volcinschi

Tłumaczka: Mălina Grosu

Głosy:

 • Cristi Ionescu
 • Valentin Samiş
 • Cornel Mihalache

Obróbka dialogów: Dan Grădinaru, George Popescu

Wersja RosyjskaEdytuj

Opracowanie lokalizacji: Muza Games

Rok opracowania lokalizacji: 2005

Reżyseria wersji rosyjskiej: Natalia Dubrowskaja

Operator dźwięku: Artiom Kołpakow

Głosy:

 • Dmitrij Połonskij - Kapitan Kreton, Herold Harold, Salwadoryk, Ryżokitowcy, Rykus, Szalony Kapelusznik
 • Boris Repetur - Narrator, 2 Strażnik mantry Ibisa, Stryjek Maćko, Rozbójnicy
 • Jelena Borzunowa - Wanda Niken, komputer w przyszłości, Dantek, Muszka
 • Wsiewołod Kuzniecow - Kogut Wynalazca, Koń Robert, Król Glutton VI Tłusty, Kot Leoanarda da Vinci, Mistrz Autobus, Mumia, Nostradamus, Oberżysta
 • Boris Bystrow - Kornelek
 • Nikita Prozorowskij - Kretes
 • Ludmiła Gniłowa - Nosek, Trampek
 • Jurij Breżniew - Grano Hau-hau

Ciekawostki Edytuj

 • W tej części budujemy aż 4 maszyny, w innych tylko 1 (oprócz RIKN). Mianowicie to wehikuł czasu, żuraw, średniowieczny helikopter i prymitywny samochodzik (tylko zmieniamy koła i wsadzamy chomika szablozębnego).
 • W tej części udostępniona zostaje nowa lokacja na podwórku: staw
 • W tylnej stronie pudełka do gry można zobaczyć w zdjęciu w którym pojazd starożytnych Kretonów miał runąć można zobaczyć dinozaura - koguta w pełnej krasie, ale w grze go nie ma.

Przypisy

 1. Premiera miała miejsce dokładnie 14 listopada 2004 roku (źródło: http://www.przygodyreksia.aidemmedia.pl/pliki/main.html)

RISPRIURICRIWCRIKNRIKWARIKTTWRIMSRIMS LEMS2 (powstaje) Na Kury!

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.